X
X
X
X

Knowledge Base

HomepageKnowledge Base E-Mail SorunlarıOutlook 2010 E-posta Kurulumu

Outlook 2010 E-posta Kurulumu

Outlook 2010 E-posta Kurulumu

Kurumsal mail adresleriniz sunucu üzerinden çalıştığı için mail hesabınızı teknik olarak webmail arayüzünden kullanabilirsiniz. Ancak hem kullanım kolaylığı hemde yedek alma ve takip işlemlerinin kolaylığı nedeni ile Outlook, Thunderbird gibi mail istemci programlarını kullanmak çok daha avantajlıdır. Mail hesabınızı Outlook 2010 üzerinden kullanmak istiyorsanız eğer, kişisel bilgisayarınıza Outlook kurulumu yaptıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek mail hesabınızın da kurulumunu rahatlıkla yalabilirsiniz.

Outlook ilk kurulum işlemi yapmak istediğimizde karşımıza Hesap Yapılandırması bölümü gelecektir.Burada size Evet ve Hayır seçenekleri olan bir soru sorulur.Evet seçeneği ile devam edin.

Bir sonraki adımdaki hesap ekle kısmında Elle kurulum veya ek sunucu türleri seçeneğini seçerek devam edin.Elle yapılandır

Bir sonraki adımda karşımıza 3 farklı seçenek çıkacaktır. POP3/IMAP olarak kurulum yapacağımız için en alttaki seçeneği seçerek devam ediyoruz.

POP3/IMAP

Artık e-posta hesap bilgilerimizi yazacağımız ve ayarlarımızı yapacağımız bölüme geldik. Burada ilk karşımıza gelen sayfada kullanacağımız e-posta bilgilerini eksiksiz bir şekilde doldurmamız gerekiyor. Dikkat etmemiz gereken bölüm Gelen ve Giden sunucu kısımlarıdır. Bu bölüme genellikle mail.sitesimi.com şeklinde veri girişi yapılır.Ancak özel bir mail sunucusu kullanıyorsanız eğer mail sunucunuzun hostname adını ya da ip adresini yazmanız gerekebilir. AŞağıdaki resimde örnek veri girişlerini görebilirsiniz.Bu bölümleri size ait e-posta bilgileri ile doldurunuz.

E-posta Bilgileri

Buradaki bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra sağ alt kısımdaki Diğer Ayarlar kısmına giriş yapıyoruz. Buradan hesabımızın Giden Sunucu SMTP ayarlarını yapılandıracağız. Diğer ayarlar kısmına giriş yaptığımıda karşımıza açılan küçük pencerede Giden Sunucu sekmesine geliyoruz ve buradaki pasif durumda olan SMTP ayarını aktif hale getiriyoruz.

Giden Sunucu SMTP Ayarı

SMTP ayarımızı aktif ettikten sonra üst tabdaki Gelişmiş bölümün geliyoruz ve buradan gelen - giden port ayarlarımızı aşağıdaki gibi yapıyoruz.

SMTP Port Ayarı

SMTP ayalarımızı da bu şekilde yaptıktan sonra Tamam butonu ile işlemlerimizi bitiriyoruz. E-posta hesap bilgilerimiz girdiğimiz ilk sayfadaHesap Ayarlarını Sına ... butonuna basarak yaptığımız ayarlarda bir sorun olup olmadığını kontrol edebiliriz. Bu işlemde hem gelen hem de giden sunucu için Tamamlandı sonucunu alırsak eğer İleri > butonu ile hesap ekleme işlemimizi tamamlayabiliriz.

Kurulumu sorunsuz bir şekilde tamamladık ve e-posta hesabımızı outlook programına tanımladık.

Can't find the information you are looking for?

Create a Support Ticket
Did you find it useful?
(11131 times viewed / 161 people found it helpful)

Top