X
X
X
X

Knowledge Base

HomepageKnowledge Base E-Mail SorunlarıMozilla Thunderbird, kurulumu

Mozilla Thunderbird, kurulumu

"Mozilla Thunderbird" kurulumu için aşağıdaki işlemleri sırayla Ekran görüntüsü resimlerine tıklayarak sorunsuz bir şekilde kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

1- Kurulumu yaptıktan sonra "Mozilla Thunderbird" açınız. Daha sonra sağ taraftan "seçenekler" kısmından "Menü Çubuğu" tikini aktif yapın. Üst kısınma linkler görülecektir.

Ekran görüntüsü
https://prnt.sc/tbonwt

2- Mozilla Thunderbird programını açın üst menüde "Araçlar" sekmesinden " Hesap Ayarları" na tıklayınız.

Ekran görüntüsü
https://prnt.sc/tboos9

3- Üst menüden "Araçlar" içerisinde "Hesap Ayarları" na tıklayın. Açılan ufak pencere sol altında "Hesap İşlemleri" içerisinden "Posta Hesabı Ekle" ye tıklayınız.

Ekran görüntüsü

https://prnt.sc/tbosqq

4- "Posta Hesabı Ayarları" açılan ufak pencredeki aşağıdaki yerleri doldurunız.

1. kutuya adınızı ve soyadınızı yazınız.
2. kutuya [email protected] şeklinde e-posta adresinizi yazınız.
3. kutuya parolanızı yazınız. Bu kutunun altında bulunan "Parolayı Hatırla" seçeneğini işaretlerseniz size bir daha parola sorulmayacaktır. Bu işlemleri yaptıktan sonra İleri (Next) veya (Devam Et) düğmesini tıklayınız.

Ekran görüntüsü
https://prnt.sc/tboucm

5- 3 numardaki yaptığımız işlemlerde ileri düğmesine tıkladığınızda e-posta ayarlarını kendisi yapılandırmaya başlayacaktır. Bunu beklemeden sol alt köşedeki "Manuel Config" veya (Elle Yapılandır) düğmesine tıklayınız.

Ekran görüntüsü
https://prnt.sc/tbowmn

6- Açılan ufak pencerede,
1. kutuya sunucu türünü "POP3" seçiniz.
2. kutuya posta sunucu adresinizi ( mail.siteniz.com) yazınız.
3. kutuya posta sunucu adresinizi ( mail.siteniz.com) yazınız.
4. kutuya [email protected] şeklinde e-posta adresinizi yazınız.
5. kutuya değeri "110" olarak seçiniz.
6. kutuya değeri "587" olarak seçiniz.Diğer kutucuklarda da "Hiçbiri" ve "Normal Password" değerlerini seçerek "Bitti" düğmesine tıklayınız.

Ekran görüntüsü
https://prnt.sc/tboxem

7-  Açılan ufak pencerede "Tehlikenin Farkındayım" tikini işaretleyin sağ taraftan "Bitti" butonuna basınız.

Ekran görüntüsü
https://prnt.sc/tbp149

8-  Açık olan ufak pencereye "Tamam" butonuna basarak kapatınız. "Mozilla Thunderbird" de sol tarafa baktığınızda mail adresiniz kurulmuş olarak göreceksiniz. Artık mail gönderebilir ve mail alabilirsiniz.

9- Buradan "Sunucu Ayarları" bölümünü tıklayınız. Açılan pencerede alt kısımda bulunan "E-postaları sunucuda bırak" seçeneği işaretliyse kaldırınız. Eğer işaretli olarak kalırsa kotanız kısa sürede dolacaktır.

10- Sol tarafta açmış olduğunuz mailin üerine tıklayın. Sağ tarafta "Bu hesabın ayarlarını görüntüle" Yazısına tıklayın. Ufak pencere açılacaktır.

Açılan pencere solunda açtığınız mailin hemen altında "Sunucu Ayarları" butonuna tıklayın. "İletileri Sunucuda Bırak" butonu işaretli olmayacak. Eğer işaretli kalır ise sunucunuzdaki kotanız dolacak ve sunucu tarafından size tahsis edilen disk alanınız dolacağı için mail alıp vermede sıkıntı yaşayacaksınız.

Ekran görüntüsü
https://prnt.sc/tbp9vp


11- Açılan pencerenizde sol en altta "Yerel Dizinler" altında "Gereksiz e-posta ayarları" butonuna tıklayın. "Bu hesap için gereksiz posta denetimini etkinleştir" seçeneği işaretliyse kaldırmanızı öneririz. Önemli bir e-postanız önemsizmiş gibi de algılanabilir. Bu işlemleri de yaptıktan sonra, ufak penceredeki "Tamam" butonuna tıklayarak pencereyi kapatın.

Ekran görüntüsü
https://prnt.sc/tbpe5e

12-
"Mozilla Thunderbird" outlook'unu açtığınızda "Yeni ileti Gönder" butonuna basarak mail gönderebilirsiniz. Aşağıdaki ekran resminde olduğu gibi

Ekran görüntüsü
https://prnt.sc/tbp4m2

 

Can't find the information you are looking for?

Create a Support Ticket
Did you find it useful?
(3472 times viewed / 3 people found it helpful)

Top